Z jakich elementów składają się palety drewniane?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia firm logistycznych i transportowych są palety. Są wykorzystywane przede wszystkim do transportu oraz magazynowania różnego rodzaju ładunków. Dzięki nim możliwe jest sprawne przeprowadzanie procesów logistycznych. Aby palety dobrze spełniały swoją funkcję, powinny pochodzić wyłącznie od sprawdzonych producentów. Większość firm wykorzystuje palety wykonane z drewna. Z jakich elementów się składają i czym powinny się wyróżniać?
Co warto wiedzieć na temat konstrukcji palet drewnianych?
Najpopularniejszym rodzajem palet drewnianych są tak zwane europalety. Zwykle to właśnie o nie pytają przedsiębiorcy, którzy poszukują palet przemysłowych. Konstrukcja tych produktów została przemyślana i zaprojektowana tak, aby mogły utrzymywać ładunki o znaczącej masie, w jednocześnie były stabilne i bezpieczne. Aby rozpoznać paletę euro, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakich elementów została wykonana. Zaliczamy do nich:
- 2 skrajne deski na górze,
- 1 środkową deskę na górze,
- 2 górne deski pośrednie,
- 3 górne deski wzdłużnice,
- 2 skrajne deski na dole,
- 1 środkową deskę na dole,
- 3 wsporniki znajdujące się wewnątrz,
- 6 wsporników znajdujących się na zewnątrz.
Oprócz tego palety drewniane wyróżniają się też kilkoma cechami. Chodzi tutaj przede wszystkim o skosy w czterech rogach i ostre górne krawędzie fazowanych prowadnic. Można je też rozpoznać po znaku EUR w owalu prawego wspornika i alfanumerycznym oznaczeniu środkowego wspornika.
Jakie są wymiary i zalety palet drewnianych?
Aby można było jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową albo tą w samochodach transportujących, europalety muszą też spełniać wymagania zawarte w normie europejskiej UNE-EN 13698-1, które dotyczą przede wszystkim wymiarów. Zgodnie z nią powinny wynosić 1200 × 800 mm, natomiast waga produktu to około 25 kilogramów.
Kolejną kwestią jest nośność. Palety drewniane mogą utrzymać od 1000 do 1500 kilogramów (wartość jest uzależniona od sposobu rozłożenia ładunku). Warto też dodać, że jeżeli paleta będzie przeznaczona wyłącznie do magazynowania towarów, to mamy do czynienia z tak zwaną nośnością statyczną, która wynosi aż 4000 kilogramów.