Z jakiego drewna najczęściej wykonane są palety?
Palety powstają z różnych gatunków drzew. W produkcji palet wykorzystuje się głównie drzewa iglaste, choć zdarzają się także liściaste – może to być topola, osika, brzoza, orzech, buk, dąb i świerk oraz sosna. Ze względu na cenę najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe. Najtwardsze i najwytrzymalsze jest drewno dębowe, ale jest to jeden z najdroższych surowców. Drewno, które dobrze znosi obciążenia to buk, jednakże w porównaniu do dębu jest mniej odporne na ścieranie. Średnią twardość wykazuje orzech oraz brzoza – są to gatunki mniej trwałe, ale łatwe w obróbce.
Parametry drewna na palety
W przypadku surowców na palety niezwykle ważne parametry to właściwości mechaniczne, higroskopijność i współczynnik bezpieczeństwa. Jako producent desek paletowych stosujemy drewno o odpowiedniej odporności na rozciąganie, zginanie i ściskanie. Różne gatunki drzew różnią się pod względem plastyczności i sprężystości, a za bardziej wytrzymałe uznawane jest drewno iglaste, które cechuje się większym zagęszczeniem słojów.
Higroskopijność określa stopień, w jakim drewno gromadzi i oddaje wilgoć z otoczenia. Drewno na palety jest suszone, dzięki czemu obniża się jego wilgotność. Pozostaje to nie bez znaczenia dla wytrzymałości palet. Surowiec o wysokiej wilgotności wykazuje niższe wartości dopuszczalnych naprężeń. Właśnie dlatego przy produkcji palet kluczowy jest proces obróbki termicznej. Drewno poddawane jest także impregnacji, co stanowi środek zapobiegawczy przed inwazją owadów oraz przed gniciem.
Zalety palet drewnianych
Palety euro powstają w standaryzowanych rozmiarach, co przekłada się na optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że palety przyspieszają i usprawniają procesy logistyczne oraz chronią towar w czasie transportu.